Kint van és lakossági véleményezésre vár az új településszerkezeti terv és helyi építési szabályzat tervezete, ami komolyan átrajzolhatja a jövőben Esztergom térképét. Az alábbiakban végigmegyünk az általunk eddig észrevett fontosabb változásokon. Kik jártak jól, kik rosszabbul? Ha talál valamit az ezeroldalas anyagban, amin mi átsiklottunk, kommenteljen nyugodtan!
Kezdjük az áttekintést a településszerkezeti tervvel, mely kijelöli, hogy a következő 10-15 évben Esztergom milyen irányban terjeszkedhet.
A Palatinus tó északi partján lettek új üdülőnek szánt területek kijelölve:
Terjünk át a Helyi Építési Szabályzat tervezetére - mely jórészt leköveti a Településszerkezeti Terv változásait, bár nem mindenhol jelennek meg ugyanazok a területek - például az északi 80 hektáros jövőben belterületi fejlesztésre kijelölt területnek, csak az első utcasora kap a HÉSZ-ben lakóövezeti besorolást (Lke) - a következő utca egyelőre marad általános mezőgazdasági besorolásban.
Tucatnyi jelenlegi építményen keresztül vezet az a nyomvonal, amire a terv a 11-es főutat áthelyezné. Egy ábra többet mond ezer szónál:
Először egy minimum 100, maximum 150 m2 alapterületű gazdasági épületet kell elhelyeznie a lakóépületet külterületi, zártkerti ingatlanra építeni kívánó személynek. Csak ennek elkészülte után kaphat használatbavételi engedélyt egy szintén legfeljebb 150 m2 alapterületű, legfeljebb 6,5 méter építménymagasságú lakóingatlanra, amely ugyanazon a legalább 3000 m2 alapterületű telken kaphat helyet. A gazdasági épületre természetesen építményadó fizetési kötelezettsége is keletkezhet az építkezőnek. Ezen feltételekkel a jogalkotó azt kívánta biztosítani, hogy ténylegesen mezőgazdasági, vagy ahhoz kapcsolódó (kereskedelmi, esetleg turisztikai) tevékenység folytatására hasznosítsák tulajdonosaik ezeket a területeket, ne induljon meg a zártkertek tömeges lakáscélú beépítése. Szintén követelmény lesz ezeken a területeken a közműellátottság megléte: áram, víz, szennyvíz megfelelő kezelése (ami lehet egyedi biológiai szennyvíztisztító is). Szántókon, általános illetve korlátozott mezőgazdasági területen ennél nagyobb telkekre lehet csak hasonló feltételekkel lakóingatlant építeni: 1,5 illetve 3 hektár egybefüggő területű telek esetén.
Négy új híd a Kis-Dunán, éles szögeletes határok a Szent István Fürdő és a Fürdő szálló körül, új utca nyílhat a Gravisus északi oldalán. De nem ezek lesznek talán a legnagyobb változások a belváros életében, hanem az a tény, hogy a IV. Béla király útjától délre és az Árok utca körüli részen a beépíthetőség és az építménymagasságok jelentősen nagyobb teret engednek majd az építtetők fantáziájának: 80%-os beépíthetőségű 500 négyzetméteres telkek kialakítása lesz lehetséges ezen a területen, a Kis Duna felőli oldalon 6,5 méter, a Kossuth Lajos utca felé haladva 4,5 méter építménymagasságok váltakoznak utcánként. Ezen a területen jelenleg főszabályként egyszintes házak állnak.
A Szenttamáson a jövőben 5 méteres építménymagassággal lehet kalkulálni az újépítésű házak esetén.
Nincs benne semmilyen szinten a HÉSZ tervezetben az a korábbi 180 méter feletti építkezést tiltó klauzula, ami a vízellátottság hiányára hivatkozott ezen magasság felett. Sőt egy 2 hektáros 220-240 méteren fekvő terület teljes egészében belterületi, lakóövezeti besorolást kapott a Vaskapui út mellett - ez a Gyopár kemping egykori parcellája ahol 900 m2-es telkek kerülhetnek kialakításra 30%-os beépíthetőséggel, 6,5 méteres építménymagassággal. Mindezek mellett szó van arról is, hogy ezen területek vízigényének kielégítése érdekében bővíteni kell a Sípoló hegyi víztározó kapacitást.