Van egy talán több, mint félmilliárd forint piaci értékű önkormányzati terület, ami évtizedek óta kihasználatlanul parlagon hever, pedig egy kis odafigyeléssel és fejlesztéssel komoly idegenforgalmi potenciálra tehetne szert vele Esztergom.
A címben szereplő környék az elmúlt 20 év egyik legjobban elhanyagolt esztergomi területe. A város feletti, dél felé lejtő fennsík nagy része önkormányzati tulajdon, amit a belvárosi szemek és fülek elől teljesen kitakar a Kiskúria domb. A terület fejlesztésére Könözsy polgármestersége idején készült az utolsó koncepció: a térképen kék színnel jelölt önkormányzati tulajdon mellől akkor került értékesítésre a Sípolóhegyből 12 hektárnyi terület egy holland érdekeltségnek: a "holland falu" projekt azonban a Fidesz esztergomi hatalomrakerülésével együtt került le a napirendről. Az északi városrészből autóval a Panoráma úton keresztül tárul fel a környék, a belváros többi részéről csak gyalogosan, a teljesen elhanyagolt piros és a zöld turistautakon és murvás, keskeny utakon keresztül juthatunk fel ma ide.
Felmerül a kérdés, hogy miként lehetne ezt a városrészt jobban bevonni a város életébe. Néhány ötletet bedobnék ezzel kapcsolatban a köztudatba:
Komoly probléma a belváros bármely területén koncertekkel, hangzavarral járó rendezvényekkel kapcsolatban az az apró tény, hogy a belvárosban több ezer ember él, akiknek egy része nagyon nem rajong azért, ha éjfélig, hajnalig dübörögnek a decibelek a lakásától nem messze. Mindeközben a város feletti völgyben úgy lehetne akár VOLT Fesztivál méretű koncertsorozatot és fesztivált rendezni, hogy abból a város lakóingatlanaiba egy nesz sem szűrődne.
A terület közúton megközelíthető, a vízellátás és az áram is biztosítható, ugyanakkor az északi városrész közlekedési terhelését csökkentendő a völgyet dél felől, az Ispita hegy-Diósvölgy irányából is meg kellene nyitni közúti közlekedés részére.
A rendezvényközpont megnyitná az utat a környék szolgáltatásainak bővülése irányába (erdei játszótér, kötélpálya, kalandpark, játszóház).
Az alábbi, 1966-ban készült ortofotó elég komoly bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a környék korábban folyamatosan mezőgazdasági termelés alatt állt: szántóföldi és gyümölcsös területek váltogatják egymást. Ma is komoly bűn parlagon tartani ezt a közel 30 hektárt - hazai példák sora mutatja, hogy nem lehetetlen létrehozni egy kertészetet, részben a közmunkaprogramra, részben pedig az erre a feladatra idevonzott agrárszakemberek tudására építve.
Forrás: (fentrol.hu, 1966)
A híres 1944-es fotón is jól kivehető a Vaskapu mögötti erdős terület, és a völgy vegyes mezőgazdasági jellege közötti különbség (forrás: Fortepan)
A terület déli oldalán, az Orbán kápolna környékén a Galagonyás, Mély, Kálvária utak pincesorait feltáró borutat lehetne kialakítani, egyben támogatni új szőlőtelepítéseket és visszahozni az esztergomi déli fekvésű domboldalakra a szőlőtermesztés hagyományait. Az önkormányzat erre alkalmas területeit szőlőtelepítési kötelezettséggel terhelve bérbeadni, vagy értékesíteni is lehetne olyanoknak, akik vállalják a telepítést és az ültetvény fenntartását. A völgyben kialakítható rendezvényközponthoz vezető gyalogutak mentén megnyíló borút teljesen új alapokra helyezhetné a borturizmust, funkciót adna a nyugati hegyoldal átalakuló zártkertes környezetének, újraindítaná a város takaréklángon pislákoló borászati hagyományait.
2007-es kép a Sípolóhegyről.
A 2007 óta tartó, 180 méter feletti területeket érintő teljes építési tilalom nemsokára átértékelődik: az új, jelenleg készülő helyi építési szabályzatban teljesen más alapokra helyeződik ezeknek a területeknek a beépíthetősége, hasznosíthatósága. Fontos, hogy erre a kihívásra Esztergom felkészüljön, és ezeket a rendkívül értékes területeket érintően legyen kialakult koncepciója. Több okból sem lenne optimális, ha egy évtized múlva lakóparkok és egykaptafára épülő mediterrán házak sorakoznának a Panoráma út két oldalán.
Legyen ez az önkormányzati terület inkább a város jövőbeli rekreációs központja, ahol a Vaskaputól a Babits házig, az Orbán kápolnától a Sípolóhegyi egykori erődig szolgáltatások és lehetőségek sora várja az errejárót. Épüljön akár ide is kisvasút, ami egyszerre köti össze a völgyet az új intermodális csomóponttal és a Panoráma út mellett a Kucklanderen keresztül a Bazilikával, vagy akár Kerektóval. Legyen ez a terület egyszerre Esztergom Normafája, Hűvösvölgye és Szépasszonyvölgye!