<p>Az Ars sacra fesztivál szeptember 12-én kezdődik talán a legszebb kilátást nyújtó esztergomi kiállítótérben, a Főszékesegyházi Kincstár Panoráma termében Kovács Melinda Oltalom c. installációjával.</p>
2015. szeptember 12 - 2015. november 7. Panorámaterem
Oltalom
Kovács Melinda, Balogh Rudolf-díjas fotográfus kamara kiállítása a Főszékesegyházi Kincstár Panorámatermében
Kovács Melinda fotográfus a Panorámaterem kiállítóterébe tervezett kiállítását egy kiveszőfélben lévő vallásgyakorlat inspirálta. A Szűz Mária közbenjárását, oltalmát kérő fohászhoz kapcsolódó felajánlási tárgyak, és a köszönet megfogalmazásából született hálaadó táblák használata napjainkban egyre ritkább. Kovács Melinda a kultuszképek, illetve az offer- és votívtárgyak műfajának felelevenítésével egy elfeledett kommunikáció útjait tárja fel és értelmezi újra a kortárs fotóművészet nyújtotta lehetőségekkel.
2015. szeptember 19. szombat, 10 és 16 óra
Csiga-biga bazilika- Hinora Edit foglalkozása kicsiknek és nagyobbaknak
2015. szeptember 19. szombat, 17 óra
Zarándoklatok a középkori Magyarországon
Csukovits Enikő (MTA BTK Történettudományi Intézete) előadása
Az előadás egyrészt a 14. századi magyar zarándokszokásokat, másrészt az Anjou királyok e téren játszott szerepét kívánja bemutatni, a következő kérdésekre keresve a választ: Milyen hazai és külföldi kegyhelyeket látogattak az Anjou-korban a magyarországi zarándokok? Kik vállalkoztak Magyarországon zarándokútra, milyen okból keltek útra? Milyen kegyhelyeket kerestek fel az Anjou-ház tagjai, milyen támogatásban részesítették a felkeresett egyházakat? Az Anjouk hazai és külföldi egyházépítő, egyház-adományozó politikája, illetve széleskörű nemzetközi politikai aktivitása (lásd pl. nápolyi hadjáratok) gyakorolt-e hatást a magyarországi zarándokszokásokra, és ha igen, ez a hatás miben nyilvánult meg?
2015. szeptember 19. szombat 19 óra
Stella kamarakórus koncertje
2015. szeptember 21. hétfő, 17 óra, Főszékesegyház, Téli Kápolna
Az Isten kép kifejeződése a művészetben és a liturgiában
Dr. Németh János kanonok úr beszélgetése
2015. szeptember 23. szerda 17 óra, Főszékesegyházi Kincstár
Virgo inter virgines
A Főszékesegyházi Kincstár miseruhakeresztjeiről
Szabó Ágnes művészettörténész tematikus tárlatvezetése
2015. szeptember 25. péntek, 17 óra, Déli Torony, előadóterem
A vértanúk évszázada Magyarországon
A XX. század magyar mártírjairól
Fejérdy András (MTA BTK Történettudományi Intézete; PPKE BTK Történeti Intézet)
Az előadás megkísérel átfogó képet nyújtani a rövid, de annál viszontagságosabb XX század magyar vértanúiról. Nem célja egy teljességre törekvő martirológium összeállítása, hanem a legfőbb módszertani problémák ismertetését követően a vértanúság korszakonként, szituációnként elérő típusait kívánja konkrét példákon keresztül bemutatni a tanácsköztársaság napjaitól a második világháború időszakán át a 1945 utáni egyházüldöző rendszer évtizedeivel bezárólag.
2015. szeptember 26. szombat, 10 és 16 óra
Szentek-csodák-zarándoklat Esztergomban. A Keresztény Múzeum és Főszékesegyházi Kincstár közös múzeumpedagógiai foglalkozása
Jelentkezni Hinora Edit múzeumpedagógusnál a 06/33-402-354/11-es telefonszámon vagy Vereckei Andrásnál a 06/20/663-3434
2015. szeptember 26. szombat, 17 óra, Főszékesegyház, Téli Kápolna
"Rendíthetetlen érsek, magasztos erények"
Mindszenty atya és a szentté avatás közelről
Kovács Gergely okl. posztulátor előadása
Szent II. János Pál pápa a fenti szavakkal méltatta Esztergom világviszonylatban legismertebb, szentéletű érsekét, aki 70 évvel ezelőtt lett Magyarország prímása. Mindszenty atyához a közelséget, a szentté avatáshoz a közérthetőséget keresi ez a különleges helyszínre szervezett előadás.