Nemzeti emlékhelyet kapott a kőbányászat Dorogon
Kultúra
2015. szept. 7.

<p>Az idei bányásznap alkalmából Dorogon felavatták a Nemzeti Kőbányászati Emlékhelyet. Az eseményen részt vett Kasó Attila miniszteri biztos és Popovics György megyei közgyűlés elnöke, az emlékhelyet Dr. Székely János címzetes püspök áldotta meg.</p>

A Nemzeti Kőbányászati Emlékhelyet az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület (OMBKE) kezdeményezésére a Baumit Kft. építette számos magyar bányavállalat kőadományának felhasználásával 2015-ben, a 110 éves dorogi mészkőbányászat jubileumi évében.

 

A dorogi mészkőbánya tulajdonosa, a Baumit Kft. a város önkormányzatával együttműködve tavaly pályázatot írt ki egy kőbányászati emlékmű tervezésére, amelynek első helyezettje Maurer-Klimes Attila terve volt. Ez az alkotás lett a központi eleme az emlékhelynek, amely mindenki által látogatható helyen, a Baumit bányája és központja előtti területen épült meg.

 

Szeptember 4-én a dorogi bányásznapi ünnepségek idején rendezett avatáson jelen volt Kasó Attila a nemzeti ásványvagyon hasznosítására irányuló feladatokért felelős miniszteri biztos a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium részéről, Popovics György a Komárom-Esztergom megyei közgyűlés elnöke valamint a bányász szakmai szervezetek képviselői. Az emlékhelyet Dr. Székely János címzetes püspök, az Esztergom-Budapest Főegyházmegye segédpüspöke áldotta meg.

 

 

Illy Gábor, a Baumit Kft. ügyvezető beszédében elmondta, hogy az emlékhely kövei kifejezik a természeti és szakmai sokszínűséget, a közös hagyományokat és az ebből fakadó erkölcsi tartást is.  Az ügyvezető megköszönte mindazon kőbányáknak, hogy a szakmai egyetértés jeleként saját bányáik kőtömbjeit adományozták a Nemzeti Kőbányászati Emlékhely számára.

 

Kasó Attila miniszteri biztos szerint a kőbányászatnak szakmai összefogásra van szüksége, mert van jövője. Magyarország mezőgazdaságának sikere függ az ásványi anyagok, ezen belül is a mészkő bányászatától. A bányászott kő az útépítéshez nélkülözhetetlen, és a jövőben várható jelentős építőipari EU-s pályázatok miatt is fontos, hogy megfelelő mennyiségű alapanyag leegyen elérhető.

 

Dorog városának nevében Dr. Tittmann János polgármester a Baumit Kft.-nek negyedszázados, sikeres együttműködésük elismeréseként egy rendhagyó emléklapot adott át, melyet stílusosan kőbe véstek.

 

A Baumit Kft. minden dolgozóját az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület a bányászhagyományok ápolásáért elismerésben részesítette.  A Magyar Bányászati Szövetség pedig Illy Gábornak a Magyar Bányászatért Szakmai Érdemérmet adományozta.

 

 

Az esemény hagyományosan a bányászhimnusz eléneklésével záródott, a dorogi bányászzenekar kíséretében.

 

Az idén 110 éves dorogi mészkőbányászat történetét mutatja be az a kiállítás, amely szeptember 5. és október 9. közt látható a dorogi József Attila Művelődési Ház galériájában. Az érdekes, korabeli dokumentumokat bemutató tárlaton nyomon követhető a dorogi mészkőbánya évszázados története fotókon, mérnöki rajzokon, jegyzőkönyveken és térképeken.

 

A Baumitról

 

A Baumit az osztrák Schmid Industrie Holding tagjaként több mint 30 országban van jelen és közel 3 ezer munkatársat foglalkoztat. A vállalat fő profilja a homlokzati hőszigetelő rendszerek, színes vakolatok, hidegburkolati ragasztók, valamint aljzatképző anyagok gyártása és forgalmazása. Idén 25 éve, hogy megalakult a holding első külföldi leányvállalata Magyarországon, amely meghatározó építőanyag gyártóvá vált. A Baumit Kft. négy gyárat üzemeltet Magyarországon: Alsózsolcán, Dorogon, Pásztón és Visontán. Cégközpontja Dorogon van. 

 

Baumit Kft.

(forrás)