Esztergom árvízvédelmét támogatja az Iparkamara

<p>A Komárom-Esztergom Megyei Kereskedelmi és Iparkamara anyagi hozzájárulást nyújt az esztergomi Prímás-sziget árvízi védelmét ellátó gátrendszer megépítéséhez szükséges helyi tervek elkészítéséhez az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság számára - jelentette be szerdán Dr. Völner Pál, országgyűlési képviselő, az NFM infrastruktúráért felelős államtitkára és Juhász József, a KEMKIK elnöke.</p>

Dr. Völner Pál elmondta, a dunai árvízvédelemből eddig Esztergom azért maradt ki, mert a nem megfelelő egyeztetések miatt a létesítménynek nem volt eldöntött nyomvonala. Az ÉDUVIZIG most egy olyan pályázatra nyert támogatást, mely a tervek készítésénél minden lehetséges megoldást megvizsgál. A tervezés idén megvalósul és 2014-ben kezdődő új uniós ciklusban meg lehet kezdeni a kivitelezést. A projekt költsége 4 és 5 milliárd forint közé becsülhető.

Az országgyűlési képviselő hozzátette, korábban is probléma volt, hogy a helyi szabályozási tervek készítésének költségére a pályázatok nem nyújtottak fedezetet, azt a városnak kellett volna biztosítani. Mivel Esztergom pénzügyi helyzete nehéz, illetve a városnak jelenleg sincs érvényes költségvetése, és a városvezetéssel nem mindig zökkenőmentes az egyeztetés, ezért a megkeresést követően a kamara úgy döntött, hogy társadalmi felelősségvállalása keretében ötmillió forinttal hozzájárulnak a gátrendszer terveinek elkészítéséhez - tette hozzá Dr. Völner Pál.

Juhász József, a kamara elnöke rámutatott, hogy szolgáltató kamaraként valamennyi olyan kezdeményezést támogatnak megyeszerte, mely a vállalkozásoknak előnyt jelent. A gátrendszer megvalósításával az árvíztől védett területen nagy mértékben nő a fejlesztés lehetősége az esztergomi idegenforgalmi és egyéb gazdasági szereplők számára. A beépített árterületek közül kiemelt a Prímás-sziget, mely a város fejlődésének egyik kitörési pontja a történelmi belvárossal, a Mária Valéria híddal és a Dunával való közvetlen kapcsolata révén.

Zoltai Dániel, a KEMKIK titkára hozzátette, a Prímás-szigeten található turisztikai, oktatási és sportlétesítményeket az árvíz évről évre rongálja, valamint a tevékenységüket ott végző vállalkozások számára az évről-évre bekövetkező árvíz bizonytalanná teszi a vállalkozási környezetet. Az árvízvédelem megvalósulásával a befektetési hajlandóság is növekedhet.

A projekt megvalósításával teljesülhet az a magyar-szlovák határvízi Bizottság Duna Albizottsága által megfogalmazott célkitűzés is, miszerint törekedni kell a folyó két oldalán az egyenlő árvízi biztonság megteremtésére, mivel a jelenlegi magyar oldali töltések védképessége elmarad a szlovák oldali védművekétől.