<p>MTI - Ellenzéki képviselők és civil érdeklődők pólóra vetkőztek Esztergomban, a képviselő-testület pénteki ülésének kezdetén, a trikókon a március 25-i helyi népszavazásra való felhívás szerepel.</p>
Az akció kezdetén Stámusz Andrea, a Jobbik képviselője felidézte, hogy az egy héttel ezelőtti ülésen Kálmán Sándor fideszes képviselő letépte előle a népszavazást propagáló felhívást. "Remélem, hogy most nem ér atrocitás" - jelentette ki, majd levette blúzát, és alatta láthatóvá vált a népszavazásra felhívó póló. Példáját követve pólóra vetkőzött Nyíri Attila MSZP-s képviselő és az ülésteremben helyet foglaló 15 érdeklődő.
Március 25-én civil szervezetek, valamint a Jobbik, az LMP és az MSZP közös kezdeményezésére 11 kérdésből álló helyi népszavazást tartanak Esztergomban. A népszavazás érdekében a kérdőíveken egy hónap alatt összesen harmincezernél több aláírást gyűjtöttek össze.
A szervezők egyike - Körmöczi Miklós, az Esztergomi Lokálpatrióták Egyesületének elnöke - az MTI-nek korábban azzal indokolta a kezdeményezést, hogy "a kérdések szinte minden esztergomit életminőségében és anyagi helyzetében közvetlenül érintenek, lefedik azokat a problémákat, amelyek több mint egy év óta - a Fidesz-frakció elutasító, a város lakosságát büntető, jogszabályellenes, a közhatalommal, a testületi létszámfölénnyel visszaélő döntéshozatali gyakorlata miatt - hiába várnak megoldásra".
A pénteki testületi ülésen Tétényi Éva független polgármester újra előterjesztette a képviselő-testület feloszlatására vonatkozó javaslatát, mivel szerinte nincs együttműködés a Fidesz-frakció és testület többi tagja között. A Fidesz-frakció szavazataival a kérdést levették a napirendről.
Tétényi Éva közölte továbbá, hogy hasonló indokokból nem hajlandó előterjeszteni az alpolgármester megválasztását. A szintén napirenden lévő szervezeti és működési szabályzat módosításáról a polgármester elmondta, állásfoglalást kért a kormányhivataltól, hogy rajta kívűl más is előterjesztheti-e ezt a kérdést; a válasz megérkezéséig nem veszi napirendre a kérdést - tette hozzá.
"Mindezek ellenére a szervezeti és működési szabályzat konszenzusos kialakítását fontosnak tartom, mert hozzájárulna a bizottságok jobb működéséhez" - mondta a független polgármester.
Nem döntött az esztergomi képviselő-testület pénteki ülésén a város költségvetéséről, a kérdést a március 9-én tárgyalják újra. A napirend kapcsán zajlott vitában mind Tétényi Éva független polgármester, mind a testület fideszes képviselői hangsúlyozták, hogy konszenzusos megoldást keresnek, amely biztosítja a város működőképességét.
A polgármester aggályosnak nevezte, hogy 1,1 milliárd forintos kiadással terhelte meg a kormány a várost, ugyanis - mint elmondta - az állam által átvett intézmények működési kiadásait még papíron a városnak kellene fizetnie és a kincstár le is inkasszózott kéthavi összeget.
Tétényi Éva emlékeztetett arra, hogy a márciusi inkasszót a kormányhivatal segítségével a testület határozata akadályozta meg, mellyel kérték az intézkedés felfüggesztését.
Steindl Balázs, a Fidesz-frakcióvezetője az MTI-nek elmondta, bíznak abban, hogy az állami költségvetésben korrigálják az átvett esztergomi intézmények működési költségeit. A frakcióvezető hozzátette: olyan költségvetést szeretnének, amely biztosítja, hogy működjön a város, valamint működjön az élményfürdő, és befejeződjön az a mellett lévő szálloda építése, mert a turizmus lehet a város egyik kitörési pontja.
Zoltai Dániel (Fidesz) arra figyelmeztetett, hogy a tervezett népszavazással közbeszerzési eljárást írnának ki az élményfürdőre, amelynek az üzemeltetését tíz évre már odaítélték, s az esetleges kártérítés veszélybe sodorná a város költségvetését.