<p>2012-es programok közül szeretnék rögtön három aktualitást figyelembe ajánlani.</p>
Fenntarthatósági kerekasztal beszélgetések
Szakmai partnerünk, a Nap-Út Alapítvány "Légy a változás! – Fenntarthatósági megoldások vidéki és városi életünkben" c. nyertes pályázata által támogatott kerekasztal-beszélgetések második találkozója a globális problémák helyi megjelenési formáit, valamint a város és vidék viszonyát tekinti át.
- PAZARLÓ TAKARÉKOSSÁG
A kerekasztal-beszélgetések harmadik találkozója a megújuló energiaforrások felhasználását járja körül.
A hallgatóság sok egyéb mellett megtudhatja: egy átlagos magyar háztartás egy év alatt 1.200.000,-Ft forintot költ energiára, holott az indokolatlanul működő fogyasztók "kiiktatásával", például napkollektorok használatával ez az összeg a töredékére csökkenthető. Szóba kerül a "hatékonysági csapda" is, amikor a takarékosságból származó hasznot energiapazarló tevékenységbe, indokolatlan bevásárlásokba és hosszú utazásokba öljük.
A beszélgetés helyszíne: Dorog, József Attila Művelődési Ház.
A beszélgetés kezdő időpontja: 2012. január 24. (kedd), 16.00 óra.
előadó: Dr. Munkácsy Béla, a földtudományok doktora, okleveles környezetmenedzser
- ELTE TTK Környezet- és Tájföldrajzi Tanszék, adjunktus (oktatási-kutatási terület: környezetgazdálkodással kapcsolatos témák, elsősorban energia- és hulladékgazdálkodás)
- Környezeti Nevelési Hálózat Országos Egyesület elnöke
- SZÁMÍTSA KI ÖKOLÓGIAI LÁBNYOMÁT!
A kerekasztal-beszélgetések negyedik találkozója a globális környezeti problémák ok-okozati viszonyait vizsgálja.
A beszélgetés során kiemelt szerepet kap az ökológiai lábnyom fogalma, amely jelenlegi életvitelünk (táplálkozás, közlekedés, energiafogyasztás, szeméttermelés stb.) mellett azt a területet szemlélteti, amelyen károsodás nélkül meg tudjuk termelni a fenntartásunkhoz szükséges javakat
A beszélgetésből kiderül, hogy ha a világon mindenki úgy élne, mint az "átlagmagyar", két Földre lenne szükségünk, ha úgy, mint egy középosztálybeli amerikai, öt Föld sem lenne elég - mindezt a mértéktelen fogyasztás és a környezet fokozott igénybevételének tarthatatlansága miatt.
A beszélgetés helyszíne: Dorog, József Attila Művelődési Ház.
A beszélgetés kezdő időpontja: 2012. február 7. (kedd), 16.00 óra.
előadó: Dr. Victor András, ny. főiskolai tanár
- szakterülete a biológia és kémia tantárgypedagógia, valamit a természettudományok komplex tanításának pedagógiája.
- a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület választmányi tagja
- VÁSÁRLÁS KÉNYELMESEN, DE FELELŐSSÉGGEL
A kerekasztal-beszélgetések utolsó találkozója a helyi termékek szerepét és a tudatos vásárló ismérveit tekinti át. Elképzelhető-e a környezet megóvása anélkül, hogy feláldoznánk kényelmünket, sőt akár még növelhetjük is szubjektív jólétünket?
Napjaink fogyasztási szokásai és termelési módszerei nem fenntarthatóak, sőt már rövidtávon is hozzájárulnak a környezeti erőforrások kimerüléséhez. A beszélgetés során betekintést nyerhetünk több tudományterületen folyó elméleti kutatásba és felmérésbe, melyek azt vizsgálják, hogy a jelenlegi állapotok kialakulása milyen okokra vezethető vissza. Egyúttal képet nyerhetünk arról, hogy milyen magatartásbeli, tervezési és politikai változtatásokra lenne szükség a fenntarthatóság eléréséhez.
Fentieken kívül szóba kerül még a helyi termékek fogyasztása és a helyi közösségek szerepe a fenntartható fogyasztás előremozdításában, valamint konkrét példákon keresztül képet kapunk a túlfogyasztás veszélyeiről és a tudatos vásárlás előnyeiről.
A beszélgetés helyszíne: Dorog, József Attila Művelődési Ház.
A beszélgetés kezdő időpontja: 2012. február 21. (kedd), 16.00 óra.
Dr. Gulyás Emese, közgazdász, szociológus
- szakterülete az etikus fogyasztás és a marketing,
- a Tudatos Vásárlók Egyesülete munkatársa, egyúttal a Tudatos Vásárló Magazin főszerkesztője
A program keretében minden alkalommal helyi és Fair-trade termékekből büfé is lesz!
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Esztergomi Környezetkultúra Egyesület és a Nap-Út Alapítvány