A Duna Múzeum is csatlakozik a Dunai Kulturális Klaszterhez
2012. jan. 5.

<p><span id="ctl05_lbLead"> </span></p>
<p>(MTI) - A 2012-es évben is folytatja a Dunához kapcsolódó programok sorát a bécsi magyar kulturális intézet; Méhes Márton igazgató az MTI-nek adott évértékelő interjúban azt mondta, hogy a Collegium Hungaricum nagyon jó évre tekint vissza.</p>

 

"Volt egy nagyon izgalmas első félévünk az európai uniós elnökséggel párhuzamosan" - idézte fel a vezető, aki példaértékűnek nevezte az együttműködést a többi bécsi magyar képviselettel, vagyis a nagykövetséggel és a Magyar Turizmus Zrt. kirendeltségével.
Méhes Márton szerint jól átjött a programokon, hogy a magyar EU-elnökség bizonyos hangsúlyokat kívánt elhelyezni. Kiemelte, hogy a Duna-stratégia iránt a bécsi kulturális szereplők és intézmények ugyanúgy érdeklődnek, mint magyar partnereik. "Következetesen végigvittünk egy dunai programsort" - mondta, hozzátéve, hogy a "dunás" programok a második félévben is folytatódtak.
A Collegium Hungaricumban bemutatott 2011-es "dunai" programokra példaként említette a Cities on the River (Városok a folyó mentén) című kiállítást, A kék...zöld című nemzetközi dizájn projektet és tárlatot, valamint a Danubius Fluvius Pictorum (Duna képfolyam) történeti, életmód- és fotókiállítást.
Az intézet Dunához kötődő témaválasztásában a magyar európai uniós elnökségi félév és a Duna-stratégia mellett szerepet játszik az intézmény földrajzi helyzete, és egy saját kezdeményezése, a Dunai Kulturális Klaszter is.
"A dunai tematika bevált, van közönsége. Nagyon sok minden indokolja, hogy az intézet ezzel következetesen foglalkozzon" - mondta Méhes Márton az MTI kérdésére. Megjegyezte: a magyar intézet helye is jó ok lehet, tekintettel arra, hogy a Duna-csatorna partján áll, az osztrák fővárosban, és Bécshez Pozsony is közel van.
A 2012-es év egyik első programja ismét a Dunához kötődik: január 23-án az intézet szervezésében, várhatóan német, osztrák, magyar, szerb, román, bolgár és ukrán iskolások részvételével élő internetes körkapcsolást rendeznek Dunai üzenetek címmel. Tavasszal egy kulturális workshoppal folytatódnak a dunai programok.
A tervek szerint az előző évekhez hasonlóan 2012-ben is részt vesz a kulturális intézet a Buch Wien bécsi nemzetközi könyvvásár rendezvényein.
"A Buch Wien egy növekvő, feltörekvő könyvvásár. Nem a legnagyobbak közé tartozik a német nyelvterületen, de a régióban már a nagyok közé számít" - mondta Méhes Márton. Mint kifejtette, a könyvvásáron nemcsak az új magyar megjelenéseket akarják bemutatni, hanem szeretnék a Dunát, mint kulturális témát visszatérően feleleveníteni és a Duna menti országok könyves szereplőivel egy állandó "dunás" jelenlétet megteremteni.
Az intézetvezető úgy látja, az Európai Unió Duna-stratégiája jó keret a kulturális, turisztikai programok számára. "Nem csodát kell tőle várni, hanem meg kell látni benne a lehetőséget".
A bécsi Collegium Hungaricum saját kezdeményezése, a Dunai Kulturális Klaszter is a folyóhoz kötődik. A jelenleg előkészítés alatt álló projekt célja, hogy jobban összekösse a Duna menti régió kulturális szereplőit, hatékonyabban be tudja mutatni törekvéseiket, programjaikat és a számukra nyitva álló pályázati lehetőségeket.
Méhes Márton hangsúlyozta: a klaszter alapja egy internetportál lesz, amely várhatóan a következő hónapokban készül el. Eddig mintegy ötvenen jelezték érdeklődésüket, többek között az Esztergomi Duna Múzeum, a bécsi Duna-térség és Közép-Európa Intézet (IDM), a Dunai Országok Munkaközössége (ARGE Donauländer) és az ulmi Európai Duna-Akadémia. Hivatalos támogatásáról biztosította a projektet a szerb kulturális tárca, az osztrák külügyminisztérium és a németországi Baden-Württemberg tartomány.
Az intézet egyéb programjairól szólva a vezető elmondta: jól bevált az a struktúra, hogy rendszeres programok vannak a házban. Ezek közé tartozik a film- és a dzsesszklub, de szerveznek táncházi és gyerekprogramokat is. Hozzátette, hogy a helyi magyar közösségek mellett sok osztrák is ellátogat ezekre a rendezvényekre.
Az elmúlt időszak programjai között Méhes Márton kiemelte a Magyar Nemzeti Múzeummal közösen rendezett Robert Capa fotókiállítást, amelyet a nagy érdeklődésre való tekintettel meghosszabbítottak január végéig.
Méhes Márton elmondta, hogy a 2012-es év programjai között a labdarúgó Európa-bajnokságra és a londoni olimpiára figyelemmel szerepet kap a sport, emellett megemlékeznek Szentágothai János kutatóorvos, az Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke, illetve Raoul Wallenberg születésének századik évfordulójáról.