Nyilatkozat a Nemzeti Erőszakmentességről
2011. aug. 12.

<p><strong>Az Európai Unió soros magyar elnöksége idején </strong>kidolgozott áldozatvédelmi stratégiában ajánlásként fogalmazták meg az uniós tagországok számára az Európa Tanács Egyezményét, amely az erőszak minden formája elleni hatékony fellépéséről, ezen belül a nők elleni erőszakos cselekmények ellen is szót emel. Az egyezményt 13 ország írta alá, elismerve a dokumentum szükségességét, ám Magyarország ezidáig ezt még nem tette meg.</p>

Az elmúlt hónapokban ellenem alkalmazott, önkormányzatisághoz méltatlan mentális erőszak átélése miatt fontosnak tartom kijelenteni, hogy az erőszak semmilyen formáját nem tartom elfogadhatónak, sem a közéletben, sem a Polgármesteri hivatalban, sem a főtéren. Rendőrt nem állíthatok minden esztergomi állampolgár, vagy képviselő mellé, de elhatárolódok minden lelki, fizikai, mentális erőszaktól és együtt érzek bárkivel, akit bármely bántalom, vagy fenyegetés ér. Ezzel szemben a szabad, békés véleménynyilvánításra a jogszabályok adta keretek között mindenkinek lehetősége van, és ezzel szabadon élhet, természetesen úgy, hogy ezzel mások érdekét ne sértse.

A nők elleni erőszak bármely formája, amely az elmúlt hónapokban Esztergomban mind lelki, mind fizikai megnyilvánulások során sajnos tetten érhető, egyformán hat az emberekre nemtől, vallási vagy politikai hovatartozástól függetlenül. Ezért elengedhetetlenül fontos számomra, hogy ha egy új közpolitikát, újfajta közbeszédet kívánunk Magyarországon meghonosítani, fel kell hagyjunk minden erőszakos gyakorlattal, legyen ez akár szóbeli, akár írásbeli fenyegetés, erőszak, akár egy másik ember tiszteletben tartásának figyelmen kívül hagyása.

 

Esztergom, 2011. augusztus 11.

 

Tétényi Éva

Esztergom, Esztergom-kertváros

és Pilisszentlélek polgármestere