<p>A hétfői napon megkaptuk Kormányhivataltól a végleges törvényességi észrevételeket.</p>
A helyi Jobbik szervezete nevében, hivatkozva a Kormányhivatal törvényességi észrevételeire, felkérjük a Polgármester asszonyt, hogy a határozatok rendeletek visszavonására adjon lehetőséget a testületnek, és ezért szíveskedjen egy rendkívüli testületi ülést összehívni, melynek egyetlen napirendi pontja az alkotmányellenesen meghozott rendeletek és határozatok visszavonása legyen.
Továbbá jelezzük a lakosságnak, hogy a jegyző ellen még ezen a héten feljelentést teszünk hivatali hatalommal való visszaélés gyanúja kapcsán, továbbá alkalmatlanság miatt kérjük a testületet, hogy azonnali hatállyal indítson fegyelmi eljárást a jegyzővel szemben és bontsa fel a jegyzői munkaviszonyt.
Ugyancsak felhívjuk a képviselőtestület tagjait, hogy amennyiben nem hajlandóak a törvényességi felhívásnak eleget tenni, abban az esetben, minden ekképpen viselkedő képviselővel szemben hivatali hatalommal való visszaélés gyanúja kapcsán büntetőfeljelentést teszünk. Valamint a Parlamentben ismét napirendre tűzzük az alkotmányellenesen működő hivatal feloszlatását, illetve kérjük a kormányt, hogy sürgősségi eljárás keretében kérje az alkotmányos állapotok helyreállítását az Alkotmánybíróságtól.
A határidő május 20!
Előzmények:
2011. április 12-én Esztergom Város Képviselő-testületének Fideszes tagjai olyan testületi ülést tartottak, melyet nem a jogszabályokban arra jogosult személy hívott össze és vezetett. A megküldött jegyzőkönyv alapján megállapítható, hogy a Polgármester Asszony a 2011. április 12-ére általa összehívott testületi ülést elfoglaltsága miatt 2011. április 11-én lemondta és erről a képviselő-testület tagjait és a polgármesteri hivatal dolgozóit értesítette.
Ennek következtében a 2011. április 12-i testületi ülés nem tekinthető összehívottnak, azon a polgármester és a képviselők egy része a fentiek alapján nem is jelent meg.
A FIDESZ frakció által törvénysértő módon megtartott és levezetett testületi üléssel és az ott elfogadott határozatokkal és rendeletekkel kapcsolatosan megérkezett
a Komárom- Esztergom Megyei Kormányhivatal törvényességi felhívása, amely összefoglalva következőket állapította meg:
(Az eredeti anyagok innen tölthetőek le: 1.doc és 2.doc)
A képviselő-testület összehívására, vezetésére a polgármesteren kívül kizárólag az alpolgármester, illetve a szervezeti és működési szabályzatban kijelölt személy jogosult.
A fentiek alapján a képviselő-testületi ülést kizárólag a polgármester hívhatta volna össze, más erre jogszerűen nem jogosult, ezért a 2011. április 12-i ülés testületi ülésként való megtartása törvénysértő.
Törvénysértő működést jelent, hogy a szabálytalan testületi ülés levezetésére a jelenlévő képviselők a korelnököt jelölték ki. A korelnöknek kizárólag az alakuló ülés levezetésére van lehetősége. A képviselő-testület üléseit az Ötv. 12.§ (2) bekezdés alapján a polgármester jogosult vezetni.
A képviselő-testület működése, a testület döntéshozatala akkor törvényes, ha a képviselők a jogszabályok által meghatározott eljárási rendet betartják. A képviselő-testület a 2011. április 12-i ülésen a 135., 136., 137. számon határozatokat hozott melyek az ülés jogszabálysértő megtartása miatt szintén törvénysértőek.
A Legfelsőbb Bíróság egy ügyben korábban már megállapította:
Ha a testületi ülés megtartása jogszabályba ütköző volt, így jogszabálysértőnek minősülnek a testület által hozott határozatok is.
A jogszabályokkal ellentétes testületi működés sérti az Alkotmány 2.§ (1) bekezdésében megfogalmazott jogállamiság elvét, és sérti a választópolgárok Alkotmány 42.§ (1) bekezdésében biztosított önkormányzáshoz való jogát. A választópolgárok helyi önkormányzáshoz való jogukat többek között általuk választott képviselőik útján gyakorolják. Ennek megfelelően a települési képviselők részt vesznek a döntések előkészítésében, a döntéshozatalban, illetve azok végrehajtásában is.
Az 2011. április 12-i ülés elmaradásáról szóló polgármesteri értesítés következtében a képviselők egy része eleve nem is jelent meg az ülésen, így a jogszabálysértő módon megtartott testületi ülés sérti az önkormányzáshoz való alkotmányos jogot is.
A Fidesz frakció által megtartott törvényellenes testületi ülésen nem csak határozatokat fogadott el törvénysértő módon, hanem rendeletet is alkotott, szintén törvényt sértve.
A képviselő-testület a 2011. április 12-i ülésen megalkotta a Képviselő-testület és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 18/2004.(IV.29.) önkormányzati rendelet módosításáról szóló 15/2011.(IV.14.) önkormányzati rendeletet, valamint Esztergom város reorganizációs programjáról szóló 16/2011.(IV.15.) önkormányzati rendeletet, melyeket a jegyző, valamint az ülésvezetésre kijelölt korelnök írt alá.
A jogalkotás során a képviselő-testület nem hagyhatja figyelmen kívül az Ötv. 16.§ (3) bekezdésében foglalt előírást sem, mely alapján helyi rendeletet a polgármester, illetve a jegyző írja alá. E jogkörében a polgármestert az Ötv. 34.§ (1) bekezdés alapján kizárólag az alpolgármester helyettesítheti.
A fentiek alapján megállapítható, hogy a képviselő-testület 2011. április 12-i ülése törvénysértő volt, az ülésen meghozott döntések közjogi érvényességének feltételei nem állnak fenn.
A képviselő-testületnek a Kormányhivatal által adott határidőig, 2011. május 20-ig a határozatok, rendeletek visszavonásával kell a törvényes állapotot helyreállítani.
Stámusz Andrea sk. Zentai Plajner Zsolt sk
önk. Képviselő megyei önk. képviselő