<p>Azzal a kéréssel fordulunk az eljáró hivatalhoz, hogy törvényességi észrevételeiket megtenni szíveskedjenek az alábbiakkal kapcsolatosan: 2011. április 12-ére a Fideszes képviselők rendkívüli testületi ülés összehívását kérték Tétényi Éva polgármester asszonytól.</p>
Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Törvényességi Ellenőrzési és Felügyeleti Főosztály
Tisztelt Főosztályvezető Asszony!
Azzal a kéréssel fordulunk az eljáró hivatalhoz, hogy törvényességi észrevételeiket megtenni szíveskedjenek az alábbiakkal kapcsolatosan:
2011. április 12-ére a Fideszes képviselők rendkívüli testületi ülés összehívását kérték Tétényi Éva polgármester asszonytól.
- A rendkívüli testületi ülésre szóló meghívó időben felkerült a város honlapjára.
- Hétfőn, e-mailben hivatalosan értesítette a polgármester asszony a képviselőket a rendkívüli testületi ülés elmaradásáról és az elmaradás okáról, mely levelet mellékelten csatoljuk a beadványunkhoz.
- Ezek után megdöbbenve értesültünk, arról, hogy a rendkívüli testületi ülést mégis megtartották. Információink szerint, az ún testületi ülésen a Fidesz képviselőcsoport tagjai, valamint a Vállalkozók Pártjának képviselője, Juhász István, a törvényesség őreként az aljegyző, Dr. Szolnoki Imre vettek részt. Az ún. „testületi ülést“ Petróczi képviselő vezette le, és tudomásunk szerint a jegyzőkönyvet ő írta alá, a hozott döntéseket ő ellenjegyezte.
Kérdéseink, a következők:
- Jelenleg melyik SZMSZ van érvényben? (Ugyanis az új SZMSZ-t a polgármester asszony még nem ellenjegyezte.)
A régi SZMSZ és az önk. törvény szerint a testületi ülést – alpolgármester hiányában- kizárólag a polgármester vezetheti le. Mivel a polgármester hivatalosan lemondta a rendkívüli testületi ülést, ezért ebben az esetben az ülést megtartása és az ott hozott döntések véleményünk szerint törvényellenesek voltak.
- Amennyiben az új SZMSZ van érvényben, mely szerint az ülést összehívhatja és levezetheti a Pénzügyi Ellenőrző és Tulajdonosi Bizottság elnöke, Steindl Balázs ( Fidesz) is, akkor véleményünk szerint egy új meghívót kellett volna kiküldeni a képviselők számára. Ez azonban nem történt meg. Az ülés levezetése pedig semmiképpen nem a korelnök, feladata.
Tehát bármelyik SZMSZ is van hatályban, szerintünk az ott történtek mind a kettővel ellentétesek.
- Továbbá kérdezzük, hogy követtet-e el mulasztást az aljegyző abban az esetben, ha ellenjegyezte a „testületi” ülés anyagait, és ha nem emelt törvényességi kifogást az ún. „testületi ülés” megtartása kapcsán?
- Érvényesek-e az ún. „testületi ülésen” hozott döntések?
- Amennyiben az aljegyző felhívta a törvénytelenségre a figyelmet, de ezt figyelmen kívül hagyva ott jelenlévő képviselők és tudatosan megszegték a törvényt, ebben az esetben indítható-e eljárás a szándékos törvénysértés kapcsán a képviselőtestület tagjaival szemben? (pld. Hivatali hatalommal történő visszaélés kapcsán)
Kérjük a Tisztelt Kormányhivatalt, hogy törvényességi észrevételeit megtenni szíveskedjen arról, hogy a testületi ülés megtartása jogszerűen történt-e, az ott hozott döntések a fent említett okok miatt megfelelnek-e törvényben előírtaknak, valamint a felelősökkel szemben hivatalból szíveskedjenek eljárást indítani a megfelelő hatóságoknál
Esztergom, 2011-04-13.
Stámusz Andrea és Zentai Plajner Zsolt képviselők