Meggyes bosszúja Esztergom ellen
2011. jan. 17.

<p>A múlt csütörtökön a Steindl Balázs által beterjesztett és a Fidesz frakció által megszavazott válságköltségvetés amellett hogy több pontján törvénysértő, vagy teljesen dilettáns kezekből került elő, vagy szándékosan akarja ellehetetleníteni a várost, annak minden lakójával együtt.</p>

Előbbi esetet könnyebb volna elfogadni, mert egyszerűen be nem ismert hozzá nem értésről tanúskodna, ami jól jellemezte az elmúlt 10 év önkormányzati munkásságát. Részleteiben nézve azonban kiderül, hogy itt többről van szó. Történetesen egy bukott politikus ámokfutásáról, mely közben csupán egyetlen cél vezérli: megbüntetni azokat a vélt ellenfeleket, akik a bukását okozták. 8117 választópolgárt megbüntetni azonban nem olyan egyszerű még egy frakciónak sem, mégsem válogathatják ki, hogy ki bűnös, ki nem, ezért büntetik az egész várost. Arroganciájukban odáig mentek, hogy a múlt héten megszavazott válságköltségvetés értelmében, melyet a Meggyes-csoport erőszakkal nyomott le minden esztergomi torkán, január közepétől Esztergomra valóban kikerülhet a  - ZÁRVA – tábla.

A polgármester, a városháza pénzügyi osztályának szakemberei és az adósságrendezési biztos, valamint minden érintett intézmény által elkészített és törvényes válságköltségvetés-tervezet az előző évihez képest jóval alacsonyabb, ám reális számokon nyugvó, és munkahelyeket megőrző büdzsé lett volna. (Igaz, hogy a kötelező karcsúsítás áldozata lett néhány jóléti intézkedés, de utoljára a rendszerváltás előtt gondolkoztak úgy politikusok, hogy az állam fizessen mindenért, akár a teljes eladósodást is felvállalva). Ebben az el nem fogadott költségvetésben az önkormányzat által működtetett intézmények vezetőivel egyeztetve terveztek, és minden, az önkormányzat számára kötelező feladatra jutott forrás. A Steindl Balázs által – az egykor  Meggyes Tamás vezette önkormányzat legszebb pillanatait idézve utolsó pillanatban  -  a testület elé letett anyaggal nem az a fő probléma, hogy a frakció tagjain kívül senkinek sem állt módjában átnézni azt, sokkal nagyobb hibája, hogy sem a városháza pénzügyi osztályával, sem a pénzügyi biztossal, sem az adósságrendezési bizottsággal, sem a szakszervezetekkel, sem az intézmények vezetőivel nem egyeztették. Az, hogy ebben a válságköltségvetésben a Fidesz-frakció tagjai nem tartották fontosnak, így nulla forintot terveztek  Esztergom, Esztergom-kertváros zöldfelületeinek gondozására önmagában is problémák újabb halmazát veti fel, de hogy ezáltal ellehetetlenítik a Roma Kht.-t, akik eddig ezt a munkát Kertvárosban végezték, súlyos felelőtlenség. A kátyúzásra szintén nem szeretne 2011-ben Meggyes Tamás egyetlen forintot sem költeni a városban a balesetveszéllyel mit sem törődve, ugyanakkor a testület zárt ülésen megszavazta, hogy az eddig 25 millió forintba kerülő magánvádas Meggyes- és Bayer Zsolt perekre továbbra is biztosítson forrást a várost. Miközben ezek a képviselők azt szeretnék, hogy a Széchenyi tér fulladjon szemétbe, nulla forintot tervezve erre a feladatra is, a Pál György képviselő által vezetett cég újabb 90 millió forintért oktathatja úszásra a gyerekeket abban az élményfürdőben, amelynek szintén 90 millió forintot terveztek 2011-re karbantartásra. Arra az élményfürdőre, mely Meggyes Tamás szerint Esztergom zászlóshajója,  és amely valójában az elmúlt 10 év egyetlen befejezett, ám éves szinten százmilliós veszteséget termelő beruházása. Mindezeknél sokkal súlyosabb probléma azonban, hogy Meggyes gátlástalan bosszúhadjárata nem kíméli a város intézményhálózatának dolgozóit sem. A pedagógusok, könyvtári dolgozók, szociális munkások, közművelődési szakemberek bérét úgy vette le sok helyen felére, másutt „csak” 30 százalékkal a Fidesz frakció, hogy az egyértelműen szembe megy a hatályos jogszabályokkal, arról nem beszélve, hogy természetesen az érintettekkel sem egyeztettek erről. A takarítókat pedig egyszerűen kifelejtették.

Mindezek után 3 millió forintot tervezni árvízre és belvízre, vagy vis major keretre egy Duna parti, löszfalakra is építkező városban már nem csupán felelőtlenség, hanem egyértelmű kinyilvánítása annak, hogy Esztergom képviselő-testülete jelen állapotában nem képes felelősséggel gondoskodni a rábízott javakról. Ahogy az esztergomi gyermekek étkezésének ellehetetlenítése sem a felelős politikusi magatartásra utal, melyet a frakció a szolgáltatást végző cég előre tervezett költségeinek félreseprésével ért el. Az ezek után már csak nonszensz, hogy a minden más városban nyereséget termelő parkolási rendszerre, melyet a Strigonium Zrt, a város holdingja kezel, és amelyet ebben a helyzetben érdemesebb lenne megszüntetni, úgy szavazott meg újabb 90 millió forintot a testület, hogy közben ezeket az összegeket a szentgyörgymezői olvasókörtől, a kertvárosi Féja Géza közösségi háztól és a Bajor Ágost kultúrmozgótól vonta el. Úgy tűnik, ha Meggyes Tamás nem sodorhatja még jobban a végső adósságspirál irányába a várost, akkor feltett szándéka szerint inkább tönkreteszi, ami már önmagában is elítélendő. Ha ehhez hozzávesszük a vargyasi kastély számára 2011-re betervezett 5 millió forintot, melyet a vásárlásakor meghirdetett nemes céllal ellentétben - miszerint esztergomiak élvezhetik majd az ott nyújtott szolgáltatást – szinte csak az előző önkormányzat képviselő-testülete ismerhetett, mindenki megvilágosodhat: úgy teszik tönkre a várost, hogy közben saját érdekeltségi körük előnyeit biztosító forrásokat megpróbálják átmenteni a válságköltségvetésbe. Ezzel meg csak az a gond, hogy a most elfogadott, törvényekkel ütköző válságköltségvetést bármelyik hitelező megtámadhatja, akkor pedig a tényleges csőd következik, vagyis a vagyonfelosztás.

Ez a felelőtlen gondolkodás és gazdálkodás mára odáig juttatta Esztergomot, hogy a város huszonöt milliárdos hitel alatt nyög, és  miközben Meggyes Tamás arról győzködi híveit, hogy nincs semmi baj, csak Tétényi Éva csődbe vitte a várost, a település minden egyes lakója 600 ezer forintnyi terhet cipel a meglévő sajátja mellett. Sok minden tartozhatna a politikai küzdelem kategóriába, az azonban ahogy a Meggyes-csoport bosszút áll a városon annak független polgármestere miatt, minden gondolkozó esztergomi számára elfogadhatatlan kell hogy legyen.

 

f.d., "városházi informátor"