Major Balázs régész érdekes, élményteli előadást tartott a Győri Hittudományi Főiskolán, a szíriai Margatban, a Közel-Kelet egykor legnagyobb keresztes lovagvárában folyó ásatásokról.
Major Balázs arabista, régész, történész 2008-ban szerzett PhD-fokozatot a Cardiffi Egyetemen. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója, az OTKA posztdoktori ösztöndíjasa, a Szíriai-Magyar Régészeti Misszió vezetője. Kutatási területe a késő antik és középkori településhálózat a Kelet-Mediterráneumban, a Közel-Kelet késő antik és középkori hadiépítészete, a szíriai tengerparti régió történeti és régészeti topográfiája - írja Ábrahám András és Kovács Gergő.
A szíriai tengerparton fekvő Margatban található a térség legnagyobb keresztes vára, mely a Johannita lovagrend legfontosabb szentföldi erődítése volt.
A híres várat II. András magyar király is felkereste keresztes hadjáratáról hazatérőben, és komoly évjáradékot rendelt fenntartására.
Az eddig régészeti szempontból teljesen kutatatlan Margatban 2007 óta dolgozik a magyar és szíriai kutatókból és diákokból álló régészeti misszió, mely számos különböző tudományterület módszerével igyekszik minél teljesebb képet kapni a várról és annak életéről.
Nagyon irígylem Major Urat!