Kedves MINDEN ide látogató OLVASÓ!
Ebben a rohanó, agyat és idegeket borzoló világban álljunk meg egy pillanatra!
Csodálkozzunk rá a bennünket körülvevő világra.
Olvassuk el az éppen kezünkbe akadt verset, hallgassuk meg a rádióban éppen felhangzó zenét, nézegessük meg a látóterünkbe került épületet, szobrot, képet...
Ha nyitott szemmel, nyitott füllel, s főleg NYITOTT SZÍVVEL járjuk útjainkat, bizony, meglepően sok szépségre tudunk találni.
Az interneten böngészve is keressük az IGAZI ÉRTÉKEKET, s hozzuk ide mindannyiunk örömére, hogy a 250 éve elhunyt Joseph Haydn-t idézzem:
"A földön oly kevés a boldog és megelégedett ember... Talán a te munkád olyan forrás lesz, amelyből a gondterhelt néhány pillanatra nyugalmat, üdülést merít."
Kívánok jó böngészést, szellemi kikapcsolódást mindenkinek!
Szeretettel Holdfény
https://www.youtube.com/watch?v=1h0yEysiYHw
https://www.youtube.com/watch?v=iFGrooN6YDc
https://www.youtube.com/watch?v=sbvdFh-fpew
A Rákóczi induló története
A Rákóczi induló története c. videóanyag narrátori szövegének készítői:
Országos Széchényi Könyvtár Zeneműtár munkatársai:
Felelős szerkesztő: Dr. Mikusi Balázs, osztályvezető,
Gondos Gábor, Mann Jolán, Sudár Annamária, Zimányi Katalin, valamint
Sárosi Péter őrnagy, Magyar Honvédség Központi zenekar karmester helyettese.
Narrátor: Gróf Miklós
A Rákóczi indulót története c. videóanyagot rendezte, összeállította, szerkesztette Sárosi Péter őrnagy, Magyar Honvédség Központi Zenekar karmester-helyettese.
Felhasznált zenei részletek:
Kossuth Fanfár – MH Központi Zenekar fanfár együttese
Rákóczi-Induló (Dr. Wekerle Sándor - Bihari János Dallamára) Kecskés Együttes
Erkel Ferenc: Ünnepi nyitány
Liszt Ferenc: Rákóczi - induló
Hector Berlioz: Rákóczi – induló
Scholl Miklós: Rákóczi induló
Az eredeti Rákóczi – nóta. Tárogató szóló: Lugosi Tibor tárogatóművész.
https://24.hu/tudomany/2020/01/04/zene-rakoczi-indulo-liszt-berlioz/
ez nagyon szép zene
Az éjjel aludni nem tudván, eszembe jutott egy csodálatosan szép muzsika, egy régi kedvenc, egzotikus melódia, melyet szívesen hallgattam, és egész nap ma azóta se megy ki a fejemből. Gondoltam, elhozom Nektek is, hátha lesz valaki, akinek szintén tetszeni fog:



https://www.youtube.com/watch?v=Dq4bOmxKVQQ
Borogyin: Közép-Ázsia pusztáin - Mongólia
A Közép-Ázsia pusztáin Alekszandr Borogyin 1880-ban írt szimfonikus költeménye, aki Liszt Ferencnek ajánlotta a művet. A művet 1880.április 20-án (régi naptár szerint: április 8-án) Szentpéterváron adták elő Nyikolaj Rimszkij-Korszakov vezényletével.
Szentpétervári Marinszkij Színház Zenekara
Vezényel:Valerij Gergijev
A művet eredetileg több tableaux vevőként mutatták be, hogy megünnepeljék II. Sándor uralkodásának 25 éves évfordulóját, aki sokat tett az orosz birodalom kelet felé történő kibővítéséhez.
Az oroszokat reprezentáló nyitó téma először hallható (lásd a témaköröket); akkor halljuk a díszes keleti dallam törzseit angolkürtön, az ázsiaiakról.
A zeneszerző az alábbi leírást adta meg egy jegyzetben a pontszámhoz: ,,A közép-ázsiai monoton sztyeppek csöndjében egy békés orosz dal ismeretlen hangja hallatszik. A távolból halljuk a lovak és a tevék megközelítését, a keleti dallam bizarr és melankolikus jegyeit. A karaván közeledik az orosz katonák kíséretében, és biztonságosan folytatja útját a hatalmas sivatagon. Lassan tűnik el. Az orosz és az ázsiai dallamok jegyzetei közös hangon csatlakoznak, ami eltűnik, ahogy a karaván távolian eltűnik."
A tervezett produkció soha nem történt meg, de a mű maga az első koncertelőadás óta 1880. április 20-án (április 8-án) az orosz opera karmester vezetése alatt álló koncerttel kedveskedett Nyikolaj Rimszkij-Korszakovtól.
Ez a két dallam végül ellentmondásos módon társul. E két etnikai dallam közepette egy pizzicato-i "utazási" téma hallatszik, amely a lovak és a tevék gyökeres patáját ábrázolja. Végül csak az orosz téma hallható.
Ez a zenekari mű idillikusan ábrázolja az oroszok és ázsiaiak interakcióját a Kaukázus sztyeppeiben. Közép-ázsiai karavánja az orosz csapatok védelme alatt halad a sivatagban. /David Rehak írása/
Ez is megrázó:

Zichy Mihály: Mentőcsónak
Hát igen, valóban csodás képe Zichynek "A rombolás géniuszának diadala". Az a kép, mely Párizsban nem aratott sikert, szerintem kispolgári prüdéria miatt is:

"A Párizsi világkiállításra 1879-ben festett A rombolás géniuszának diadala c. festményét merész, antimilitarista mondanivalója miatt a francia hatóság kitiltja a kiállításról."
Nekem nincs külön kedvenc alkotása Zichy Mihálynak, az egész életművét fantasztikusnak tartom.
Azért mégis van egy festménye, amely számomra megragadó, melyet most restaurálnak:
"Erzsébet királyné Deák Ferenc ravatalánál" 1877.
https://cultura.hu/aktualis/restauraljak-zichy-mihaly-hires-festmenyet/
"A Magyar Nemzeti Múzeum tulajdonában lévő különleges és értékes alkotást várhatóan még az idén Gödöllőre szállítják, ahol a királyi kastély Habsburg-galériájának bevezető termében fogják kiállítani. Zichy Mihály alkotását legutóbbi időkig rossz állapotban, hengerre tekerve őrizték a Magyar Nemzeti Galéria raktárában, a mintegy 5 méter magas és 3 és fél méter széles vászonképet vakkeretre feszítették."
Zichy Mihályt és műveit nagyon szertem van 1-2 könyvem Arany Balladák az ő illusztrációival
Egyik kedvenc festményem:
Művészeti szempontbl számunkra Zichy Mihály (1827-1906) festőművész a legjelentősebb alakja a Zichy családnak:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Zichy_Mih%C3%A1ly