Elkészült az első hivatalosan is minősített passzív ház Magyarországon, melyet sajtótájékoztatón mutattak be szerdán, Budapesten.
A 125 négyzetméteres családi házról a passzívház tanúsítványokat kiadó német Passivhaus Institut igazolta, hogy évente és négyzetméterenként 14 kilowatt energia szükséges benne fűtésre valamint hűtésre. Ez körülbelül a tizede egy átlagos épület fogyasztásának. A ház építése a tulajdonos számításai szerint telekkel együtt is csak alig került többe, mintha ugyanott egy új építésű társasházi lakást vásárolt volna.
A passzív ház nem alternatív építőanyagokat vagy alternatív energiát jelent, hanem minimális energiafogyasztást - mondta Béleczky Attila, az első passzív ház szerkezetét kivitelező Bauland Kft ügyvezetője.
Az ilyen épületek közös jellemzői a szupervastag hőszigetelés, a hőhídmentesség, a szintén erősen szigetelt és résmentesen beépített nyílászárók és a légtömörség - utóbbi azt jelenti, hogy az épületből erős szél esetén is csak minimális levegő távozik. Mindez csak rendkívül precíz tervezéssel és kivitelezéssel valósítható meg. A passzív házakban szellőztető berendezést használnak - ami egyébként minden erősen szigetelt és korszerű ablakokkal ellátott épületben ajánlott - ez nemcsak folyamatosan friss és pollenmentes levegőt biztosít, hanem a segítségével visszanyerhető a használt levegő melege is. Ez, valamint az ablakokon behatoló napsugárzás, minimális rásegítő fűtéssel a leghidegebb időben is elegendő a ház fűtéséhez. A melegvíz-készítést általában alternatív, megújuló energiaforrásokkal oldják meg.
A házat szeptember 1-én kezdték építeni, és lényegében már csak a tereprendezés, a festés és a belső ajtók beszerelése van hátra - mondta a tulajdonos, Balogh György. Az épület bekerülési költségeiről ezért még nincsenek végleges számok, de becslése szerint a négyzetméterár kulcsrakészen körülbelül 220-240 000 forint lesz. Ez azt jelenti, hogy a passzív ház felépítése nem került többe, mint egy új építésű társasházi lakás megvásárlása, a rezsije azonban annak töredéke lesz.
A házat polisztirol zsalus építőelemekből építették, mivel ezekkel szinte garantált a hőhídmentesség, passzív minőségű ablakokat és ajtókat szereltek be, és egy olyan szellőztető berendezést, ami a hővisszanyerésen túl, amikor szükséges, némileg elő is melegíti a beérkező levegőt. Fűtésként padlótemperálást építettek be - mondta el a tulajdonos, ehhez és a melegvízellátáshoz pelletkandalló és napkollektor biztosítja a szükséges energiát.
Az első passzív ház 1991-ben a németországi Darmstadt Kranichsteinban épült. Azóta több mint 15000 ilyen ház épült már Európa-szerte, és közülük 1100-at minősítettek is. Magyarországon korábban nem volt olyan épület, amelyiket sikerült volna minősíttetni, illetve megfelelt volna a Passivhaus Institut szigorú előírásainak. Az intézet hivatalos passzívház minősítését a Passivhaus Institut képviselője adja át a tulajdonosnak csütörtökön, a Passzívházak és Energiahatékony Épületek szakmai konferenciáján.
Forrás: www.webradio.hu
Képek a ház építéséről: picasaweb.google.com
Bemutatták az első magyar aktív készházat a Construmán: nol.hu
Gyuri közben egy új egyesületnek is a vezetője lett, megpróbálnak érdekérvényesítő erőként fellépni a téma érdekében.
Olyan 220e Ft/m2 körül jött ki végülis a passzívház neki, ha jól emlékszem. Neki már nincs gondja, ha leáll az orosz gázszállítás:)
nol.hu
nol.hu
oké. Egyébként kinek mi tetszik.Neked is igazad van, csak ne lenne minden ilyen drága.
Amikor 2 éve elkezdtük a tervezgetést, mi is vályogházat szerettünk volna. Viszont már akkor is volt egy adag alternatívfűtésimádat bennünk, s a vályogot nem sikerült passzintanunk a falfűtéshez. Egy régi barátom tanácsára megpróbálkoztunk egy (a környéken még új) dologgal: Fabeton. Most az ősszel költöztünk be, egyelőre nincsenek problémáink vele.
Igen az utólagosat. Egyébként a passzív ház építés azért drága mert még kevesen csinálják és drágán adják az anyagot hiszen ez most jó üzlet. De Beton alapon alászigetelve a fal vályogból legalább annyit ér mint a többi. Csak nem modern a reklám szerint. Ami modern igényes- az drága-(és sokszor hülyeség). De ma ilyen világ van.
Mármint az utólagosat korlátozzák, nem?
A kormány tavaly hagyta jóvá 10 cm-nél nem lehet vastagabb az utcai fronton és a paneleknél a hőszigetelés.
A cikk apropója, hogy a házat az egyik kollégám építteti... Tavaly költöztek haza a családdal az Egyesült Államokból.