<p>Péntekig kapják meg a választók az ajánlószelvényeket</p>
Péntekig megkapják a választók az október 1-jei önkormányzati választásokról szóló értesítést és az ajánlószelvényeket - mondta el Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője keddi sajtótájékoztatóján. Ajánlószelvényeket gyűjteni szeptember 8-ig lehet, és ezen a napon kell befejezni a jelöltállítást is. A választók településtípustól függően több ajánlószelvényt kapnak: külön a polgármester, az önkormányzati képviselők, a megyei, illetve a fővárosi közgyűlés tagjainak választásáról. Budapesten külön szelvényen kell ajánlani a főpolgármester-jelöltet is.
A budapestiek a kerületekben vegyes rendszerben választanak. Egyrészt egyéni jelöltekre szavaznak, a mandátumok 40 százalékát viszont a jelölő szervezetek kompenzációs listáiról osztják ki. Kompenzációs listát minden jelölő szervezet állíthat, amelynek az egyéni választókerületek legalább negyedében van jelöltje. A fővárosiak választanak a kerületükben polgármestert, voksolnak a főpolgármester személyére és listán választják meg a fővárosi közgyűlés tagjait.
A megyei jogú városokban a fővárosival azonos szisztémában választanak egyéni képviselőjelölteket, és szavaznak a polgármesterre. A 10 ezernél több lakosú településeken egyéni képviselőket választanak, polgármestert, és listán szavaznak a megyei közgyűlés tagjaira. A 10 ezer lakosnál kisebb településeken kislistás szavazólapon választják meg a helyi képviselőtestületet, külön szavaznak a polgármesterre és listán a megyei közgyűlés tagjaira.
Az önkormányzati választáson csak Magyarországon lehet szavazni, külföldről nem. Az országgyűlési választásokkal szemben októberben csak az kérheti, hogy állandó lakhelyén kívül voksolhason, aki a választás kiírásának napján, július 11-én már rendelkezett bejelentett tartózkodási hellyel.
Ugyancsak október 1-jén tartják a kisebbségi önkormányzati választásokat. Ennek szabályai jelentősen változtak a négy évvel ezelőttihez képest. A szavazáson csak az a 193 ezer választópolgár vehet részt, akik július 15-ig kérték felvételüket a kisebbségi választói jegyzékbe. Jelölt is csak az lehet, aki a jegyzékben szerepel. Rytkó Emília elmondta: nem váltak be azok a pesszimista jóslatok, amelyek szerint a bejelentkezési kötelezettség csökkenti majd a kisebbségi önkormányzatok számát. Az adatok szerint az idén 1448 településen alakulhat meg több mint 2000 kisebbségi önkormányzat, míg négy évvel ezelőtt 1308 településen jött létre 1870. www.uno.hu