<p>Az allergiás megbetegedést okozó gyomnövények egyik legfontosabb és legjelentősebb képviselője hazánkban az Észak-Amerikából behurcolt parlagfű. A parlagfű elleni védekezés elsősorban a föld tulajdonosának, illetve használójának a kötelezettsége.</p>
Ahol június 30-ig, és azt követően nem akadályozzák meg az ingatlanon a parlagfű virágzását, ott az eljáró hatóság azonnali hatállyal, külön értesítés nélkül elvégezteti az elmaradt védekezést, amelynek költségét a növényvédelmi bírságon felül a tulajdonosnak, illetve a földhasználónak meg kell fizetnie.
A hatóságok eljárásukat nemcsak termőföldön folytatják le - hanem belterületen, ipari, kereskedelmi és egyéb telephelyeken, nyomvonalas létesítmények - utak, vasutak - vízpartok mentén is.
Fontos tudni, hogy június 30-tól kezdődően az ingatlan tulajdonosának, használójának személye ismeretének hiányában is el kell végezni haladéktalanul a közérdekű hatósági védekezést, amire halasztó hatálya még a benyújtott fellebbezésnek sincs.
A védekezés alapvető alkotmányos jogokat is érint. A törvényi szabályozás a közvélemény elvárásából - a nagyszámú allergiás beteg érdekében - az egészséges környezethez való jogot ezúttal a tulajdonjog elé helyezi, így az államigazgatási eljárás általános szabályait betartva a védekezés zárt ingatlanon, telephelyen is elvégezhető.
A hatósági védekezés eljárásának teljes költségét köteles a föld használója, tulajdonosa megtéríteni, amely a helyi feltételektől függően több tízezer forint is lehet hektáronként. Ez nem azonos a növényvédelmi bírsággal, amely húszezer és kétmillió forint közötti összegben az eljárás költségén felül kerül kiszabásra. A költségek meg nem fizetésük esetén adók módjára behajthatóak.
Esztergomban a Komárom-Esztergom Megyei Földhivatal helyi kirendeltsége illetékes a parlagfűmentesítéssel kapcsolatos ügyekben