Szent István Gimnázium problémája diákszemmel

Szent István Gimnázium problémája diákszemmel

2007. 04. 29. 13:14

Kaptam egy levelet egy istvánostól, és megengedte, hogy közzé is tegyem a honlapon. Íme

Tisztelt olvasók!

Elkeseredettségemben fordulok Önökhöz. 16 éves vagyok, az esztergomi Szent István Gimnázium diákja-de ki tudja, jövőre is az leszek-e. Ami ugyanis velünk történik, tanulókkal és tanárokkal egyaránt, az lehet, hogy ma országunkban nem rendkívüli, de én mégis hangot kívánok adni véleményemnek, és azt hiszem, a nebulók többsége egyet ért velem.

Iskolánk jelenleg egy olyan épületben van, mely korábban a Szatmári Irgalmas Nővérek tulajdonában volt. A rendszerváltás után indult egyházi kártalanítás keretében az épületet legkésőbb 2011-re a Szent Istvánnak el kellett volna hagyni, de egy megállapodást kötöttek arról, hogy már 2007-ben ki fogunk költözni belőle. Az Irgalmas Nővérek által fenntartott Árpád-házi Szent Erzsébet Középiskola ehhez mérten bővítette osztályainak számát, jövő tanévben pedig új osztálytípusokat indítanak, szükségük van a helyre. Nekünk tehát költöznünk kell. Kérdés: hova? És most meg fogják látni, nem is olyan egyszerű ez a kérdés...

Az István elhelyezéséről már 6 éve gondolkodnak. Kilencedikes voltam, amikor megnézhettem az első tervet, melyben az új iskolánkat a Bazilika előtti déli kanonoksorra tervezték. Szép volt, talán túl szép, hogy igaz is legyen. A tervet persze elvetették... Ezután sokáig nem hallottam semmit ebben a témában, ám az idei tanévtől kezdve mindenkiben egyre erősebben körvonalazódott a kérdés, hogy hol fogunk továbbtanulni. Időről időre újabb hírek és ötletek jöttek az új iskolaépületet illetően. Először az, hogy a volt Balassa iskola épületét felújítják nekünk, de a műemlékvédelem leállíttatta, mert freskókat találtak. Természetesen a diákokban az a hír keltette a legnagyobb megdöbbenést, hogy felvetődött az István és a Dobó Katalin Gimnázium összevonása, vagy a Dobó épületére való ráépítés. Heves ellenérzést váltott ki mindkét iskola tanulóiból (többek között ez is nagy baj: a Dobósok haragszanak ránk, mi haragszunk az Erzsébetesekre, pedig senki se tehet semmiről). Szóba került még a Vitéz János Tanítóképző Főiskola és a Bottyán épülete is. Közben már itt volt az április, s a hó eleji szülői értekezleten már a szülők is egyre aggodalmasabban kérdezgették az igazgatónkat, Sitku Pált, aki –mivel ő sem volt hiteles és biztos információkkal ellátva- nem igazán tudott mit válaszolni nekik. A városvezetés képviselői tartottak egy tájékoztatót a tanári karnak, melyben ígéretet tettek az elhelyezési kérdés legkésőbb ápr.30-ig való megválaszolására. A szülői értekezlet visszhangja miatt Meggyes Tamás polgármester ápr.11-én egy levelet küldött minden egyes szülőnek, valószínűleg megnyugtatásként. Sajnos azonban nem érte el ezt a célt, mivel a levélben, amolyan „Nesze semmi, fogd meg jól!”-módon minden le volt írva, kivéve, hogy 5 hónappal a következő tanév előtt hol is kezdjük azt a bizonyos tanévet.

A tarthatatlan helyzetet kívánta megoldani Miavecz Jenő szülő és önkormányzati képviselő, aki hét képviselőtársával együtt ápr.19-re 14 órára rendkívüli önkormányzati ülést hívott össze. Erre a diákság szülei is meghívót kaptak, sokan el is mentek rá. Nem úgy, mint számos képviselő, akik távolmaradásukkal tüntettek (sajnálatos tény, hogy vannak köztük régi Istvánosok is), és emiatt csak lakossági fórumot tudtak tartani. A fórumon Meggyes úr 45 percet adott a szülőknek, és állítólag nem igazán működött együtt sem a kétségbeesett szülőkkel, sem a tanárokkal. Egyébként a végleges(?) döntést május 24-re halasztották - ha jól tudom. Ketyeg az óra, és ez bizony senkinek nem tesz jót: már lehet hallani itt-ott, hogy ki, melyik iskolába megy át, ha nem történik valami. Remélem, nem az iskola leépítése a végső cél, hiszen nem szabad elfelejteni, hogy a város egyik legrégebbi, legszínvonalasabb és legeredményesebb iskolájáról van szó. Azt hiszem, mi, diákok is megérdemeljük azt, hogy nyíltan beszéljenek velünk, ne mindent másodkézből kelljen megtudnunk, hogy ne olvasszanak össze senkivel minket, hogy normális és BIZTOS helyünk legyen ebben a városban! Amit leírtam, az az én véleményem.

Mészáros Anna

2007. 09. 22. 17:04

Mészianna írta: .... a célom pontosan a figyelemfelkeltés volt,hogy Hé,emberek,ez zajlik az orrunk előtt,és akár 16 éves vagyok,akár nem,érdekel az iskolám és ezzel együtt a jövőm sorsa! Egyébként nem hiszem,hogy magát a tényt,miszerint én 16 éves vagyok,így kéne tálalni!Szerintem rajtam kívül még elég sok tizenéves,gondolkodó iskolatársam van,aki legalább egyszer elmerengett eme problémán,csak legfeljebb nem öntötte szavakba a véleményét. .....

Én azt írtam,hogy a tarthatatlan helyzetet megoldani...stb,stb,tehát azt kívánta,hogy foglalkozzanak már végre a témával,hiszen a tájékozatlanságunk már bizony tarthatatlan. Minden iskolás kapott egy levelet,amiben az említett képviselők által összeírt kérdésekre vártak választ Meggyes Tamástól. .....

Mivel a levelemet nem elsősorban ide, hanem a Hídlapnak és a 24 órának szántam,igyekeztem diszkréten és tárgyilagosan,ugyanakkor személyes véleményemet beletéve leírni a mondandómat. Írtam volna inkább azt, hogy a képviselők közül a legtöbb Fideszes nem ment el ... pedig több volt istvános is volt közöttük?

Vagy hogy a polgármester úr úgy beszélt az egyik kedvelt tanárommal,hogy ő a végén sírva jött ki? Vagy hogy Meggyes úr végig azzal fenyegetőzött,hogy ha nem hallgatják meg,akkor őt nem érdekli ez az egész és távozik,ráadásul mindezt emelt hangon közölte? .....

kiemelések tőlem. ( versus Petró, szokás szerint...)

Nem mai dolgok ezek - érdemes a tisztánlátás és időrendiség kedvéért feleleveníteni kicsit ennek a diáklánynak az őszinte, még időben megírt levelét is. - A reakciók olvashatók és ismertek. De ez már intő jel kellett volna, hogy legyen...

2007. 05. 04. 10:51

Petró írta: de láttam már néhány ETV közvetítést, ahol Meggyes Tamás nem volt túl kompromisszum kész a képviselő-testület egyes ellenzéki tagjaival

Ezt először valamiért úgy értettem, hogy az ominózus ülés helyetti fórumról láttál közvetítést, de közben leesett, hogy nem erről van szó. Azért az egy teljesen más helyzet, amikor gyermekük jövője miatt joggal ideges szülőkkel veszi fel valaki ugyanezt a hangnemet.

Tegnap szondáztam még pár embert, hogy mit szólnának, ha lenne egy Lámpavas díj, és jönnek a jó ötletek, hogy legyenek külön kategóriák mindenféle hatalmi szintre. Talán páran átéreznék, hogy a politikusi pályának is megvannak a maga rizikófaktorai.

2007. 05. 04. 10:45

Petró írta: akkor a polgármester úr sem teszi nevetségessé magát azzal, hogy ennek hiányában folyamatosan a távozásával fenyegetőzik...

Végülis amíg nem veri az asztalt a cipőjével, addig olyan nagy baj nincs:)

2007. 05. 04. 9:42

Vagy hogy Meggyes úr végig azzal fenyegetőzött,hogy ha nem hallgatják meg,akkor őt nem érdekli ez az egész és távozik,ráadásul mindezt emelt hangon közölte?

Érdekes egy fórum lehetett így jobban belegondolva...

2007. 05. 03. 19:16

Villy,mégegyszer köszönöm! Petró:neked is hálás vagyok a kritikáért,bár nekem is van egy-két észrevételem. Hogy lehetett például levelemet május 24. után feltenni a netre,holott még csak 3.-a van?Erre még egy "30-cal több évesnek" sem ártana odafigyelnie... Másrészt:lehet,hogy propagandaszerűnek tűnik a levél,de a célom pontosan a figyelemfelkeltés volt,hogy Hé,emberek,ez zajlik az orrunk előtt,és akár 16 éves vagyok,akár nem,érdekel az iskolám és ezzel együtt a jövőm sorsa! Egyébként nem hiszem,hogy magát a tényt,miszerint én 16 éves vagyok,így kéne tálalni!Szerintem rajtam kívül még elég sok tizenéves,gondolkodó iskolatársam van,aki legalább egyszer elmerengett eme problémán,csak legfeljebb nem öntötte szavakba a véleményét. Nos, én azokból az anyagokból "dolgoztam",amit megosztottak velem,ne csodálkozz tehát,ha ismereteim hiányosak és pontatlanok. Szerintem azt,hogy Miavecz Jenő mivel ment az ülésre,azt tőle kell megkérdezni,azt tudom, hogy az ülés többek számára lehetetlen időpontban volt (14.00)!Én azt írtam,hogy a tarthatatlan helyzetet megoldani...stb,stb,tehát azt kívánta,hogy foglalkozzanak már végre a témával,hiszen a tájékozatlanságunk már bizony tarthatatlan. Minden iskolás kapott egy levelet,amiben az említett képviselők által összeírt kérdésekre vártak választ Meggyes Tamástól. Ami az ülést illeti,valóban nem voltam ott-azt hiszem,ez egy diáknál érthető dolog,főleg,ha nem is esztergomi,hanem bejárós,de egészen pontos infókat kaptam róla (osztálytársam édesanyjától,ill. még több helyről,és mind ugyanazt mondták). Mivel a levelemet nem elsősorban ide, hanem a Hídlapnak és a 24 órának szántam,igyekeztem diszkréten és tárgyilagosan,ugyanakkor személyes véleményemet beletéve leírni a mondandómat. Írtam volna inkább azt, hogy a képviselők közül a legtöbb Fideszes nem ment el (és itt most ne kapjam meg a pártpolitikai vádakat,aki ismer,tudja melyik oldalt választottam!),pedig több volt istvános is volt közöttük? Vagy hogy a polgármester úr úgy beszélt az egyik kedvelt tanárommal,hogy ő a végén sírva jött ki? Vagy hogy Meggyes úr végig azzal fenyegetőzött,hogy ha nem hallgatják meg,akkor őt nem érdekli ez az egész és távozik,ráadásul mindezt emelt hangon közölte? Hát én azt értem közreműködés címén,hogy leülünk egymással megbeszélni a problémát,meghallgatjuk a másik felet,próbálunk kompromisszumot kötni,nyugodtan és időt rászánva-ha már ilyen nagy és fontos a probléma. Végezetül megnyugtatlak,valóban egyedül írtam a szöveget,sőt az ötlet is az enyém,bár a tanáraim is bátorítottak arra,hogy írjam le a véleményemet,és ezáltal képviseljem a diákságot. Remélem kielégítő választ kaptál!

Törölt felhasználó

2007. 04. 30. 19:50

ha ezt valaki 16 évesen így, ilyen tisztán látja, hogy lehet, hogy a birka nép meg vak???